امروز : شنبه   02. خرداد 1394   4. شعبان 1436   23. می 2015  
 
فعلا نه سکه بخرید نه بفروشید/ احتمال افزایش جهانی قیمت طلا / مافیا در انتظار 5 میلیون سکه مردم کد خبر: 1824 پي دي اف  Array چاپ Array  پست الكترونيكي
امتیاز کاربر: / 89
بدخوب 
دوشنبه ، 1 خرداد 1391 ، 20:14
سعید کوشافر: این روزها بازار سکه حسابی دچار هرج ومرج شده , در یک روز حتی چند بار قیمتها بالا و پایین میرود , البته این تغییر قیمت را چند ماه قبل هم شاهد بودیم اما در ان دوره قیمتها فقط روند صعودی طی میکرد , اما این روزها هیچ مدل مشخصی برای قیمت وجود ندارد و دریک روز حتی ممکن است چند بار قیمتهای بالارونده یا کاهنده باشد .

این ها همه درحالی است که موعد تحویل سکه های پیش فروشی بانک مرکزی هم فرارسیده و کسانی که نسبت به پیش خرید سکه اقدام کرده بودند در یک تردید بزرگ به سر میبرند که ایا سکه خود رااز بانک تحویل بگیرند یا از روشهای دیگر پیشنهادی بانک ملی استفاده نمایند.

انچه از شواهد بازار بر میاید اینکه همان کسانی که طی ماههای گذشته وارد بازار شده و به طور کاذب قیمتها را افزایش داده بودند تا از این تب مردم برای عرضه سکه های خود بهره برده وسودهای میلیاردی برداشت کنند , اکنون نیز با امتناع از خرید و کاهش قیمت سکه دربازار و یا به عبارتی ترکاندن حباب , درصدد هستند تا سکه های موجود دست مردم را باقیمت دلخواه خود خریداری کرده و احتمالا در چرخشی که پس از عرضه دوم سکه های پیش فروشی به بازار دادند , دوباره قیمتها را افزایش دهند .

این افراد که برخی لقب مافیا به انها داده اند را شاید بتوان به راحتی دربازار و درلباس همین زرگرهای خودمان هم مشاهده کنیم , انقدر قدرت دارند که حتی دولت هم حریف انها هم نشده ودر زمانی که هدف انها افزایش کاذب قیمت بود , بانک مرکزی با عرضه حدود 5میلیون سکه هم حریف انها نشد و اکنون هم انها نشان دادن که براحتی توان کنترل وکاهش قیمت را دارند , کاری که بانک مرکزی با انهمه ادعا ونیرو و امکاناتش نتوانست انجام دهد.

***ادامه عرضه سکه بانکی 

بنا بر اخبار قرار است چهارشنبه , دور دوم عرضه سکه های پیش فروشی انجام شود و اوضاع بازار باعث شده تا بخش زیادی از خریداران با ابهامات شدیدی برای دریافت سکه یا روشهای جایگزین روبرو باشند .

دیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی با اعلام پایان عرضه مرحله اول سکه های پیش فروش شده ، از تعیین تکلیف 55 درصد سکه های پیش خرید شده خبر داد و گفت : از روز چهارشنبه ، عرضه سکه های پیش فروش شده مرحله دوم آغاز می شود.

‌ پیمان قربانی گفت : پارسال در پنج مرحله و با زمان های تحویل 4 ماهه (دو نوبت)، 6 ماهه ، 8 ماهه و 9 ماهه در مجموع بیش از 9 میلیون قطعه سکه تمام بهار آزادی ( حدود هفتاد تن ) پیش فروش شد که بااحتساب استفاده از ابزارهای جایگزین، حدود پنج میلیون سکه پیش خرید شده دریافت یا از ابزارهای جایگزین استفاده شده است.

قربانی افزود : از مجموع حدود چهار میلیون و بکصد هزار قطعه سکه پیش فروش شده در مرحله اول 2 میلیون و 200 هزار سکه را پیش خریداران دریافت کردند.

وی گفت: هنوز یک میلیون و 300 هزار قطعه سکه پیش خرید شده در مرحله اول تعیین تکلیف نشده است و افراد برای دریافت آن مراجعه نکردند که معادل حدود32.6 درصد پیش خریداران سکه است و بقیه نیز از ابزارهای جایگزین استفاده کردند.

قربانی افزود: بانک مرکزی با توجه به عرضه انبوه سکه های پیش خرید شده ، برای پیشگیری از زیان خریداران ان ابزارهای جایگزین را طراحی کرده است تا به اختیار خود برای جلوگیری از ضرر و زیان از آن استفاده کنند.

وی اوراق گواهی سپرده را یکی از ابزارهای جایگزین دریافت سکه های پیش فروش شده معرفی کرد و گفت: همان گونه که قبلاً نیز اطلاع رسانی شد این اوراق بدون در نظر داشتن زمان ثبت نام یا موعد تحویل سکه و صرفاً برای پیش خریداران سکه قابل استفاده است.

قربانی مدت این اوراق را دو ساله با سود 24 درصد تا زمان سررسید و سود 22 درصد قبل از سررسید اعلام کرد و افزود : سود این اوراق از تاریخ پیش خرید محاسبه و به حساب متقاضیان واریز می شود.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی بازخرید یا دریافت وجه پیش خرید در ازای انصراف از دریافت سکه های پیش خرید شده را یکی دیگر از ابزارهای جایگزین برشمرد.

وی اوراق گواهی طلا یا پته را سومین جایگزین سکه های پیش خرید شده معرفی کرد و گفت: این گزینه برای پیش خریدارانی است که به دلایل مختلف از جمله سخت بودن نگهداری سکه ، ترجیح می دهند به جای دریافت فیزیکی سکه ، سند یا گواهی دریافت کنند که مشابه سکه قابلیت خرید و فروش داشته باشد و دارنده آن هر زمان که لازم دید به بانک مراجعه کند و سکه خود را تحویل بگیرد.

***پیش بینی بازار سکه

ارایه راهکار به مردمی که سکه دارند یا سکهخودرا در دور دوم واگذاری سکه های پیش فروشی تحویل میگیرند به گونه ای که کمترین خسارت به انها رسیده ونهایت سود را ببرند کاری بس دشوار است وشاید خود فعالان بازار هم تمایل به چنین توصیه هایی نداشته باشند , اما مردم توقع دارند که کارشناسان اقتصادی دراین برهه انها را راهنمایی کنند

پیمان قربانی از مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی با توصیه به تازه واردان بازار سکه می گوید: آنهایی که در طرح خرید سکه شرکت کردند با بررسی و محاسبه میزان جذابیت ابزارهای جایگزین و بدون ریسک بانک مرکزی، می توانند از این ابزارها استفاده کنند و به کسانی هم که قصد خرید سکه را دارند توصیه می کنیم تحت هیجانات اخیر در این بازار قرار نگیرند.

قربانی می گوید: افرادی که قصد دارند منابع خود را در جای امن و بدون ریسک سرمایه گذاری کنند بانک مرکزی گزینه های مختلفی طراحی و به بانک ها ابلاغ کرده است که سود قابل توجهی دارد و هم می تواند موجب افزایش تولید، اشتغال و سرعت توسعه کشور باشد. بنابراین توصیه ما این است مردم به جای رفتن به سمت بازار سکه از این ابزارها استفاده کنند.

او به افرادی که به تازگی قصد دارند وارد بازار شوند، توصیه می کند: در کنار سایر گزینه های تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه ازجمله قیمت اونس جهانی و ارز، به عرضه انبوه سکه های پیش خرید شده نیز توجه کنند که چنانچه وارد بازار شود می تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت سکه بگذارد.

این توصیه قربانی مورد تایید عباس میرزایی، کارشناس بازار سرمایه هم قرار دارد. او می گوید: از سوم خردادماه که سکه های پیش فروش وارد بازار شود قیمت سکه افت خواهد کرد و در کنار این افت قیمت یک التهاب به وجود می آید بنابراین مردم بهتر است فعلا برای خرید سکه به قصد سرمایه گذاری صبر کنند.

محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر کشور هم می گوید: هرچند قیمت سکه در چند روز اخیر افزایش نسبی داشته اما با تحویل سکه های پیش فروش شده و باتوجه به شرایط جهانی طلا احتمال کاهش قیمت وجود دارد بنابراین توصیه من به مردم این است برای خرید سکه حداقل یکی، دو هفته صبر کنند و بعد با رصد شرایط تصمیم بگیرند.

سیاوش سلیمانی یکی از کارگزاران بورس کالا با اشاره به اینکه دلیل اصلی مثبت شدن بازار، افزایش تقاضا برای دلار و سکه در بازار بوده، افزود: با رسیدن سطح قیمت‌ها به کف، مردم منتظر گرفتن موقعیت‌های خرید شدند و با هجوم ثبت سفارش‌ها برای خرید، بازار شاهد تحرکات مثبت قیمتی بود.

براساس گفته این کارشناس، انتشار برخی اخبار امیدوار‌کننده پیرامون نشست آژانس در وین باعث شد دادوستدها با افت قیمت مواجه شود.

به باور سلیمانی، روند مبادلات در شرایط فعلی در صورت اینکه با همین پارامترهای موجود ادامه پیدا کند در روزهای بعد باز هم کاهشی خواهد بود، اما اگر سطح قیمت‌ها به کف برسد، مقاومت معامله‌گران باعث می‌شود دادوستدها دوباره سیر صعودی به خود بگیرد، به همین دلیل است که بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند روند دادوستدها به انتشار اخبار در روزهای آینده بستگی دارد.

سلیمانی در ادامه به معامله‌گران توصیه کرد کسانی که در شرایط فعلی سکه دارند و نیازی به نقدینگی آن ندارند بهتر است سکه‌هایشان را نگه دارند و منتظر روند بلندمدت بازار باشند، زیرا در شرایط فعلی قیمت‌ها ریزشی است و اگر کسی هم نیاز به نقدینگی دارد باید با ترسیم وضعیت فعلی و چگونگی تبدیل برخی از سکه‌ها به اوراق گواهی بهترین تصمیم معاملاتی را بگیرد.

***چه خبر از بازار جهانی طلا

قیمت طلا در بازارهای جهانی در هفته‌های اخیر از مرز 1600فروافتاده بود که از دی ماه سال قبل بی‌سابقه بود. قیمت هر اونس طلا برای تحویل فوری در بازارهای جهانی طی این مدت اخیر باوجود تاثیرپذیری شدید از افت ارزش یورو مرتبا در حال سقوط بوده است. بحران بدهی‌ها در اروپا، تنش‌های سیاسی بین رهبران بزرگ این قاره، افت نرخ رشد اقتصادی، افزایش تورم و بیکاری، افزایش قیمت انرژی و بحران آتی خروج یونان از حوزه پولی یورو از جمله مواردی بوده است که تاکنون افت ارزش یورو را در پی داشته و همراستا با آن قیمت طلا کاهش یافته است.

بسیاری از دلایلی که کاهش قیمت طلا در هفته‌های اخیر را رقم زد موجب افزایش قیمت آن در بازار‌های جهانی طی دو روز گذشته شد. زیرا بحران ایجاد شده عمق بیشتری یافته است و تعمیق آن طلا را بار دیگر به پناهگاه سرمایه‌گذاران تبدیل کرد. تضعیف برابری یورو در مقابل دلار آمریکا تا مرز 27/1 پتانسیلی برای روی گردانی از یورو و پناه بردن سرمایه‌داران به طلا در برنداشت. با افت برابری یورو از این سطح و رسیدن آن به 26/1 که در پی اعلام افت بلند مدت رتبه اعتباری یونان و افت شاخص‌های بورس و افت رتبه اعتباری بانک‌ها اتفاق افتاد، خریداران برای خرید‌های عمده راهی بازار طلا شدند که در نتیجه، افزایش تقاضا قیمت طلا را تا 1595 دلار در بازار لندن بالابرد. در دو روز گذشته تقاضا برای خرید طلا برای در امان ماندن از افت شدید ارزش یورو و بحران آتی تضعیف آن، افزایش یافت و قیمت آن را بالابرد.

در چین نیز اعلام شد افت قیمت مسکن و اتومبیل در این کشور موجب نوعی تلقی از افت نرخ رشد اقتصادی بوده و بر افت شاخص‌های بورس تاثیر داشته است.همچنین اعلام شد که موسسه رتبه‌سنجی فیچ رتبه اعتباری بلندمدت یونان را به دلیل از دست دادن امکان باقی ماندن یونان در حوزه یورو کاهش داده و برابری یورو به دلار را به زیر 27/1 تنزل داده است. سفرهای رییس‌جمهور سوسیالیست فرانسه به آلمان و مخالفت آشکار وی با برنامه‌های تدوین شده اقتصادی برای این قاره تنش‌های بنیادی در سیاست‌های کلان این قاره را وارد فاز جدیدی کرده است.

لاگارد رییس صندوق بین‌المللی پول اخیرا با بیان اینکه احتمال خروج یونان از یورو زیاد شده است، گفته بود که همه باید خود را برای این اتفاق آماده کنند.به نظر می‌رسد با افت شدید شاخص‌های بورس در اروپا، وضعیت بانک‌های اسپانیایی و افت ارزش یورو، تقاضای ایجاد شده برای خرید طلا ذهنیت‌ از ایجاد یک شرایط سخت‌تر اقتصادی در این منطقه را فراهم می‌آورد. این شرایط البته اگر به حوادث غیر قابل پیش‌بینی خاورمیانه و نگرانی از افزایش قیمت نفت گره بخورد، باید منتظر افزایش بیشتر قیمت طلا، فارغ از در نظر گرفتن تاثیر جفت ارزی یورو دلار بود؛ اتفاقی که در گذشته هم سابقه داشته است.

***طلا گرانتر از قبل میشود

در این راستا برخی در مورد تبعات افزایش قیمت طلا بر اثر افزایش هزینه‌های استحصال طلا نیز نگرانی‌هایی دارند. مدیر اجرایی شورای جهانی طلا گفته است: افزایش سرسام آور هزینه فعالیت‌های معدنی به این معناست که قیمت جهانی طلا باید تا پنج سال آینده به هر اونس 3000 دلار برسد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آرام شیشمانیان مدیر اجرایی شورای جهانی طلا افزود: صنعت معدن کاری اگر بخواهد سودآور باقی بماند، باید بهای جهانی طلا تا پنج سال آینده به هر اونس 3000 دلار برسد. در غیر این صورت احتمال ورشکستگی شرکت‌های معدنی وجود دارد. وی افزود: معدن کاران در حال حاضر برای نجات از ورشکستگی به قیمت هر اونس 1300 دلار نیاز دارند، اما تا پنج سال آینده این قیمت باید به 3000 دلار برسد.مدیر اجرایی شورای جهانی طلا در عین حال خوش‌بینی خود را از بالا بودن میزان تقاضای جهانی طلا ابراز کرد. به گفته مدیر اجرایی شورای جهانی طلا بازارهای نوظهور در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند.

رفتار فعالان بازار طلا از عرضه برای فروش به سمت تقاضا برای خرید تغییر کرده است. برخی معتقدند اگر هر اونس طلا بتواند آستانه مقاومتی 1620 دلار را بشکند باید شاهد بازگشت طلا به سطح 1700 دلار بود. آستانه مقاومتی که شکستن آن البته کار آسانی نیست؛ اما رفتارهای سرمایه‌گذاران در دو روز گذشته نشان می‌دهد هجوم به سوی پناهگاه طلا برای مصون ماندن سرمایه از نوسانات قیمتی و بحران‌های آتی افزایش یافته است.

درهمین حال یک کارشناس بازار سرمایه کشورمان هم  در رابطه با وضعیت طلای جهانی نیز گفت: پیش‌بینی‌ها برای طلای جهانی براساس تحلیل‌هایی که صورت گرفته حاکی از این است که سطح ریزش قیمت‌ها به یک هزار و 530 دلار به ازای هر اونس هم خواهد رسید، اما در صورت اینکه روند قیمت‌ها افزایشی شود ممکن است طی مدت شش ماه آینده به مرز یک هزار و 600 دلاربه ازای هر اونس نیز برسد. سلیمانی معتقد است در صورت اینکه اوضاع بدهی‌های مستقل منطقه یورو بدتر شود و ارزش یورو به پایین‌ترین سطح برسد حتی در صورت اینکه شاخص جهانی دلار هم تقویت شود باز هم استفاده از طلا به عنوان دارایی مطمئن و جایگزین می‌تواند در افزایش سطح تقاضاها برای این کالا تاثیرگذار باشد. .

 
 

 

 

 

 

 

 

 

http://kariznews.com/images/banners/irancpr.jpg